top of page

Architektura czy budownictwo - który kierunek wybrać? Dylematy przyszłych inżynierów

Zaktualizowano: 11 marWybór kierunku studiów często obarczony jest dużą presją. Wydawać by się mogło, że decyzje, które wtedy podejmujemy, zaważą na całej naszej przyszłości. Śpieszymy z wyjaśnieniem, że tak nie jest i wiele rzeczy można zacząć od nowa. Jednakże to zrozumiałe, że dla wielu młodych ludzi wybór przyszłej ścieżki kariery, to trudna i złożona kwestia.

Z racji branży, w której działamy, my również zadaliśmy sobie pytanie, przed którym stoi wielu aspirujących inżynierów i inżynierek - architektura czy budownictwo? Którym etapem realizacji inwestycji wolelibyśmy się zająć - koncepcją czy realizacją? Jak podjąć taką decyzję? Co wziąć pod uwagę? Zamiast gdybania zapytaliśmy studentów tych kierunków, czym kierowali się przy wyborze studiów i jak zmieniło się ich podejście.Presja wyboru

Decyzję o wyborze studiów podejmujemy tak naprawdę o wiele wcześniej niż nam się wydaje. Ze względu na obowiązujący system klas profilowanych, już idąc do szkoły średniej wybieramy przedmioty, z których piszemy maturę. Jak wiemy, w dużej mierze determinuje to na jakie kierunki studiów można następnie aplikować. W rezultacie decyzję o przyszłej karierze podejmujemy niejako w wieku zaledwie 15 lat. Czy da się to zrobić dobrze w takim wieku bez znajomości rynku pracy ani nawet nazw stanowisk, które będziemy w przyszłości zajmować? Naszym zdaniem nie i dlatego to umiejętności, które nabywamy po drodze takie jak gotowość na zmiany, czy chęć rozwoju są dużo ważniejsze niż ukończony kierunek studiów.Prestiż vs. rodzinna spuścizna

Studenci, których pytaliśmy o zdanie oprócz architektury i budownictwa rozważali również takie kierunki jak informatyka, inżynieria środowiska, instalacje elektryczne czy architektura wnętrz lub sztuka operatorska w Szkole Filmowej. Choć nauki ścisłe leżą u podstaw obu zawodów, to czynniki, które studenci brali pod uwagę niewiele miały z tym wspólnego.


W przypadku budownictwa nasi rozmówcy zgodnie stwierdzili, że był to obszar, który już wcześniej znali. Praca rodziców czy własne doświadczenie dało im perspektywę na to, jak te studia, a następnie praca w branży mogą wyglądać.


Architektura natomiast zachęciła studentów ze względu na prestiż oraz chęć zgłębiania wiedzy na tematy bardziej humanistyczne takie jak historia architektury oraz możliwość rozwoju kreatywności. Jak mówi Adam, student architektury “Architektura daje możliwość pozostawienia czegoś fizycznego na granicy techniki i sztuki, a także zapis naszego toku myślenia na dany temat dla przyszłych pokoleń”.Brak praktycznego podejścia czy nadmiar przedmiotów?

Studenci, z którymi rozmawialiśmy, podzielili się z nami również tym co zmieniliby w swoim programie studiów.


Ci studiujący budownictwo skarżyli się na kurczowe trzymanie się teoretycznego podejścia, zamiast wdrażania rozwiązań i projektów w praktyce od początku studiów. Wykładowcy, którzy są jedynie teoretykami, nia znają bowiem realiów rynkowych, przez co przekazywana wiedza i doświadczenie odbiegają mocno od tego, co dzieje się na placu budowy. To szczególnie istotne w kontekście studentów, którzy wybrali budownictwo ze względu na rodzinną spuściznę, mających do czynienia z tym jak funkcjonuje budowa. Dysonans pomiędzy teorią a praktyką na pewno nie przekłada się na lepsze umiejętności, a “wykucie” się na pamięć schematów i zasad nie pomoże w stresujących sytuacjach na budowie. Jak podkreślają studenci “chodzi o to, żeby w przyszłości wiedzieć jak funkcjonuje ogół, a nie konkretny nauczany przypadek”.


Są to trudne studia, wymagające pewnego rodzaju „czucia” przestrzeni i widzenia przestrzennego. Jeśli ktoś ma problem z fizyką, z zagadnieniami statyki lub brył sztywnych może mieć problem na teoretycznych przedmiotach, które potem przełożą się na przedmioty konstruktorskie. Nie poleciłabym tego kierunku osobom, które nie wiedzą jeszcze co chcą studiować/robić w przyszłości i szukają czegoś na próbę - o ile pierwszy rok jest bardziej skupiony na matematyce/mechanice, tak drugi rok pokazuje, kto powinien studiować dalej budownictwo, a kto nie” - komentuje Martyna, studentka budownictwa.


Jeśli chodzi o architekturę, studenci skarżyli się przede wszystkim na to, że studia zostały mocno skondensowane, a niektóre aspekty programu wymagają poprawy i ograniczenia natłoku pracy w danym okresie czasu. “Na studiach realizujemy dużo niepotrzebnych przedmiotów, które są stratą czasu, a przy tak przeładowanym programie każda godzina jest cenna”- komentuje Martyna studentka architektury.


Jest to bardzo wymagający, czaso- i pracochłonny kierunek, a niestety rynek pracy jest na bardzo słabym poziomie. O ile nie planuje się pracować za granicą, ciężko w Polsce o pracę i dobre zarobki. Być może inaczej to wygląda w przypadku własnej działalności, jednak do tego potrzeba przynajmniej kilku lat doświadczenia. Z drugiej strony studia bardzo rozwijają kreatywność, poczucie estetyki i uczą radzenia sobie z problemami, co przekłada się na wszechstronne umiejętności. Dodatkowo uczą obsługi programów dla architektów, które wymagają wiele praktyki, jak również drogich kursów i szkoleń” - podsumowuje Martyna, studentka architektury.Plany na przyszłość

Studiowanie studiowaniem, ale finalnie chodzi o to, żeby znaleźć pracę. Jakie perspektywy zawodowe czekają studentów budownictwa i architektury? Jak sami studenci widzą swoją przyszłą ścieżkę rozwoju?


Martyna - studentka architektury Po studiach planuję pracować w biurze architektonicznym, ale myślę, że w przyszłości wolałabym zajmować się architekturą wnętrz (mimo że są to niższe zarobki, mniej jest w tym wszystkim papierologii i biurokracji) lub robieniem wizualizacji na zlecenie czy też we współpracy z biurem architektonicznym. Myślę również o przebranżowieniu się na UX/UI Designera. Jest to przyszłościowy zawód i można znaleźć dużo ofert pracy. Ostatnia opcja to po prostu pójście w grafikę komputerową. Zajmowanie się kompleksowymi usługami związanymi z brandingiem, tworzenie identyfikacji wizualnej. Nie wykluczam również założenia własnej działalności zajmującej się usługami wymienionymi powyżej”.


Adam - student architektury Planuję działać w zakresie architektury, ale obecnie prowadzę również działalność specjalizującą się w tworzeniu filmów, fotografii i grafiki. W dalszej przyszłości myślę również nad możliwością zostania prowadzącym/wykładowcą, ponieważ z łatwością przychodzi mi przekazywanie wiedzy".


Kuba - student budownictwa

Interesuję się zarówno wykonawstwem jak i projektowaniem i waham się pomiędzy tymi dwoma kierunkami”.


Martyna - studentka budownictwa

Myślę głównie o tym, by pracować w biurze projektowym lub w sekcji projektowej na budowie”.Co wybrać?

Zarówno budownictwo jak i architektura mają swoje wady i zalety. Każdy z kierunków daje wiele możliwości i szerokie perspektywy zawodowe lecz to na co się zdecydujemy powinno być zależne od naszych zainteresowań i przyszłych planów.


Budownictwo jest dziedziną skoncentrowaną głównie na praktycznym aspekcie tworzenia budynków i infrastruktury. Główne zalety budownictwa to stabilność i stałe zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Pracownicy budowlani są niezbędni do wdrażania projektów architektonicznych i inżynieryjnych. Zawód ten zapewnia stałą pracę i możliwość zdobycia praktycznych umiejętności związanych z konstrukcją i zarządzaniem projektami budowlanymi. Niemniej jednak, budownictwo może być bardziej schematyczne niż architektura, i może wymagać ciężkiej pracy na placu budowy.


Z kolei architektura to dziedzina, która skupia się na projektowaniu i koncepcji budynków oraz przestrzeni. Jedną z jej głównych zalet jest kreatywność i możliwość wyrażenia swojej wizji poprzez projekty architektoniczne. Architekci mają wpływ na wygląd i funkcjonalność budynków, co może być niezwykle satysfakcjonujące. Jednak kariera architektoniczna może być bardziej konkurencyjna i wymagać dłuższego wykształcenia, aby osiągnąć sukces. Dodatkowo, architekci często muszą dostosować swoje projekty do ograniczeń budżetowych i przepisów, co może być niemałym wyzwaniem.


Niezależnie od wyboru, zarówno budownictwo, jak i architektura oferują szerokie perspektywy zawodowe. Możesz pracować jako inżynier budownictwa, zarządca projektu, architekt, projektant wnętrz lub wiele innych specjalistów związanych z branżą budowlaną. Kluczowym elementem jest rozważenie swoich zainteresowań, umiejętności i celów zawodowych. Ostateczny wybór powinien odzwierciedlać Twoje pasje i dążenie do spełnienia w swojej przyszłej karierze. W końcu spędzamy prawie połowę życia w pracy, więc niech sprawia nam chociaż trochę przyjemności!A Ty co wybierasz?

  • Architektura

  • Budownictwo
68 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page