top of page

Jak wprowadzić nowe technologie do branż nie-technologicznych?

5 praktycznych porad, które mogą pomóc w tym procesie


Wprowadzanie technologii do branż nie-technologicznych to temat, który jest dziś ważny jak nigdy dotąd. Niemniej wszelkie zmiany zwykle budzą wśród pracowników obawy. Jakie wyzwania stoją przed menedżerami wprowadzającymi do firm narzędzia cyfrowe? W jaki sposób można przekonać kadrę do korzystania z nowoczesnych rozwiązań? Oto kilka praktycznych porad, które mogą pomóc w tym procesie.

 

Kolejne nowelizacje przepisów prawa budowlanego wprowadzają coraz więcej rozwiązań cyfrowych. To oznacza, że ich stosowanie stanie się obligatoryjne. Tymczasem, w przypadku branży budowlanej, można się spotkać z przekonaniem, że wdrażanie innowacyjnych narzędzi to skomplikowany i długotrwały proces, który wymaga całkowitego przearanżowania sposobu pracy lub nawet czasowego wstrzymania działalności. Nic bardziej mylnego! Prawda jest taka, że cyfrowe narzędzia potrafią dostosować się do istniejących procesów, a nie na odwrót. Cały świat zmierza w kierunku cyfryzacji, a firmy, które nie nadążają za zmianami, zostaną w tyle.


Jak przekonać starszą kadrę do cyfrowych narzędzi?

Jednym z największych wyzwań, przed którymi stają menedżerowie wprowadzający zmiany w firmie, jest przekonanie starszej kadry do korzystania z cyfrowych narzędzi. Takie osoby, pracownicy z wieloletnim doświadczeniem, mają zwykle swoje sprawdzone sposoby pracy i mogą być sceptycznie nastawieni wobec wprowadzania nowych rozwiązań. Dlatego warto zadbać o odpowiednią formę przekazu.


Korzystanie z cyfrowych rozwiązań nie powinno się kojarzyć z przymusem. Warto pokazać, jak nowe technologie mogą skutecznie poprawić efektywność pracy, a tym samym pomóc w realizacji zadań, lepszej komunikacji czy przyczynić się do oszczędności czasu. Przykładem takiego narzędzia jest BinderLess – platforma stworzona z myślą o budownictwie, która umożliwia obieg kart materiałowych pomiędzy inwestorem, a zewnętrznymi firmami, usprawniając podejmowanie decyzji i zapewniając wszystkim uprawnionym osobom dostęp do najbardziej aktualnych plików. BinderLess zostało stworzone przy współpracy z przedstawicielami branży budowlanej - kierownikami, inspektorami i wykonawcami, dzięki czemu platforma jest intuicyjna w obsłudze dla użytkowników. Prowadzimy szeroko zakrojone konsultacje, w których mogą wziąć również udział pracownicy starsi stażem.
Czy lepsze jest wrogiem dobrego? Jak pokonać opór wobec zmian

Opór wobec zmian to naturalna reakcja ludzi na pojawiające się wyzwania i sytuacje, które są dla nich nieznane. Menedżerowie powinni więc realizować zmiany etapami, wdrażając je stopniowo i krok po kroku, co pozwoli pracownikom na dostosowanie się do nowej sytuacji.


1. Edukacja, szkolenia i wskazanie realnych efektów

Pierwszym krokiem powinno być zapewnienie kadrze odpowiednich szkoleń i edukacji z zakresu korzystania z nowych technologii. Warsztaty, szkolenia online lub indywidualne sesje, pomogą pracownikom zrozumieć potencjał i korzyści płynące z cyfrowych narzędzi, oswajając i odczarowując to, co nieznane. Warto im wyjaśnić, jakie konkretne problemy mogą rozwiązać wdrażane rozwiązania i jak ułatwią ich codzienną pracę. Przykłady sukcesów, które inni pracownicy osiągnęli dzięki wykorzystaniu cyfrowych narzędzi to przedstawienie konkretnych dowodów na to, jak technologia przyczyniła się do zwiększenia efektywności, oszczędności czasu czy poprawy wyników biznesowych. Takie „twarde dane” mogą pomóc przekonać najbardziej sceptycznych pracowników.


2. Personalizacja i dopasowanie

Zrozumienie indywidualnych potrzeb i obaw pracowników ma kluczowe znaczenie w procesie wprowadzania zmian w organizacji. Wdrożenie nowych technologii w firmie może budzić niepewność. Dlatego warto indywidualnie podejść do każdej sytuacji i priorytetowo traktować te osoby, którym praca z nowymi narzędziami przychodzi z największą trudnością. Dzięki temu, że firma szczególnie zadba o “najsłabsze ogniwa”, zapewni tym samym płynne wdrożenie i zwiększy akceptację nowych technologii wśród całej załogi.


3. Dostosowanie tempa zmian

Warto rozważyć stopniowe wprowadzanie nowych technologii, aby dać kadrze czas na przystosowanie się do zmian. Zbyt gwałtowne wprowadzanie innowacji może powodować opór i frustrację. Stopniowe wprowadzanie cyfrowych narzędzi i okresy adaptacyjne pomogą łagodniej przejść przez cały proces.


4. Zaangażowanie i dialog

Stworzenie atmosfery, w której pracownicy mogą wyrażać swoje obawy i wątpliwości, to jeden z newralgicznych elementów efektywnego wdrażania narzędzi cyfrowych w firmie. Menedżerowie powinni słuchać ich opinii i uwzględniać ich perspektywę. Zaangażowanie kadry w proces wprowadzania technologii sprawi, że jako załoga poczują się współodpowiedzialni za sukces.


5. Mentorzy i wsparcie

W każdej firmie znajdują się pracownicy mniej i bardziej zaawansowani technologicznie. Warto wśród tej drugiej grupy wytypować osoby, które mogłyby pełnić rolę mentorów. Wsparcie kolegów z zespołu może znacznie ułatwić przyswajanie nowych umiejętności i wyeliminować poczucie izolacji.


Nowe technologie = nowe możliwości

Wprowadzanie technologii do branż nie-technologicznych wiąże się z wieloma wyzwaniami, ale też niesie wiele korzyści dla firm, które potrafią skorzystać z nowych rozwiązań. Menedżerowie muszą przede wszystkim pamiętać, że wprowadzenie zmian w firmie to proces, który wymaga odpowiedniego czasu, by wdrożyć je w życie. Ważna jest też odpowiednia komunikacja wewnętrzna oraz szkolenia pracowników. Ostatecznie, kluczem do sukcesu jest przekonanie pracowników, że wprowadzone zmiany są dla nich korzystne i przynoszą wymierne korzyści. Tylko wtedy innowacje będą skuteczne i przyniosą pożądane efekty.


51 wyświetleń0 komentarzy

Comentarios


bottom of page