top of page

Jakie zastosowanie mają drony w budownictwie?

Patrząc na szeroki zakres zastosowań dronów, jest to zdecydowanie maszyna budowlana do zadań specjalnych! Porozmawialiśmy z Paweł Wójcik o tym, komu drony mogą się przydać w budownictwie.Jakie korzyści przynosi zastosowanie dronów w budownictwie?

Zastosowanie dronów w budownictwie niesie za sobą wiele korzyści na każdym etapie procesu inwestycyjnego: od wizji inwestycji, aż do momentu utrzymania obiektu czy infrastruktury. Drony, czyli tak naprawdę platforma do wyniesienia w powietrze sensora, np. aparatu cyfrowego, skanera laserowego czy też kamery termalnej pozwalają na szybką i bezinwazyjną inspekcję terenu. Dzięki algorytmom przetwarzania obrazu tworzone są modele 3D terenu i obiektów, dzięki którym możemy wykonać pomiary, dokładnie tak samo jakbyśmy mierzyli konkretny element na budowie. Poprawia to wydajność pomiarów oraz zwiększa bezpieczeństwo na placu budowy, np. przy pomiarze głębokich wykopów lub wysokich hałd. Cykliczne obloty i inwentaryzacje terenu budowy pozwalają na śledzenie postępów prac, czy są realizowane zgodnie z projektem i harmonogramem.

Na danych z drona każdy ze specjalistów znajdzie coś dla siebie: roszczeniowiec sprawdzi czy, np. roboty ziemne przekroczyły w danym miesiącu linie rozgraniczające, kierownik robót ziemnych pomierzy wykopy, nasypy i sprawdzi ile jeszcze materiału potrzebuje do wykonania nasypu, a specjalista ds. BHP skontroluje bezpieczeństwo na obiekcie mostowym. Kilka lat temu napisałem artykuł, w którym pokazałem drona jako narzędzie budowlane. Patrząc na szeroki zakres zastosowań zdecydowanie jest to maszyna budowlana do zadań specjalnych.


W którym z obszarów branży drony znalazły największe zastosowanie?

Drony, a w zasadzie zdjęcia i filmy, które są robione przez aparat umieszczony na dronie według mojego doświadczenia znalazły największe zastosowanie w obszarach nadzoru inwestycji oraz szeroko pojętej inwentaryzacji placu budowy i pomiarach. Najbardziej popularne zastosowania to pomiar hałd, pomiar wykopów i nasypów oraz wsparcie inwentaryzacji geodezyjnych. Z punktu widzenia procesu budowlanego inwentaryzacje zdjęciowe z dronów pozwalają na lepsze dokumentowanie postępu prac, co jest przydatne w nadzorze inwestycji oraz inwestora. W zasadzie można przyjąć, że każdy obiekt, czy element który jest widoczny na zdjęciach jest możliwy do późniejszego pomiaru na modelu 3D lub ortofotomapie.


Jakie są główne wyzwania związane z wprowadzeniem dronów do procesów budowlanych?

W mojej ocenie traktując tę technologię jako jeden z elementów cyfryzacji budownictwa głównym wyzwaniem jest mentalność inżynierów i chęć zaadoptowania nowych narzędzi na budowie. Firmy wchodzące w tę technologię muszą liczyć się z kosztami związanymi ze sprzętem oraz oprogramowaniem do obróbki danych z drona, a co za tym idzie szkoleniami personelu. Dane z dronów mają większą pojemność, co wpływa na wypracowanie odpowiednich procesów na budowie w kontekście przekazywania danych i przepływu informacji. Do tego są potrzebne odpowiednie narzędzia, np. portale online do współpracy wielu użytkowników na tych samych danych. Aby wykonywać loty dronem niezbędne jest posiadanie świadectwa kwalifikacji UAVO, czyli tzw. prawa jazdy na drona. Wiedza ta przydaje się nie tylko w samym pilotażu, ale również pozwala wykonywać loty bezpiecznie oraz zgodnie z wymogami strefy lotniczej, w której aktualnie znajduje się pilot. Kolejnym wyzwaniem jest również pogoda i niesprzyjające warunki atmosferyczne, które niekiedy mogą uniemożliwić loty.


Jakie są perspektywy rozwoju wykorzystania dronów w przyszłości?

Wykorzystanie dronów w budownictwie ma potencjał do rewolucji w branży, poprawiając efektywność, bezpieczeństwo i jakość projektów. Drony jako urządzenia przechodzą z roku na rok duże zmiany: czas lotu dronem się wydłuża, powstają coraz lepsze sensory, które pozwalają na zwiększenie wydajności zbierania danych oraz co najważniejsze – drony powoli stają się autonomiczne. To z punktu widzenia budownictwa jest bardzo istotne, bo wyobraźmy sobie, że mamy drona na budowie, które wykonuje loty autonomicznie i zbiera dane dla miejsca, które wskażemy w dedykowanej aplikacji. Dron w specjalnym boxie zmieni sobie baterię, wykona lot inspekcyjny oraz za pomocą sieci 5G prześle dane do chmury obliczeniowej. Zostając chwilę przy samym sprzęcie kolejnym ważnym czynnikiem jest fakt, że drony mogą unosić coraz większe ładunki co sprawi, że będą dostarczać materiały budowlane oraz wykonywać prace montażowe na wysokościach lub obiektach niedostępnych.

Z punktu widzenia rozwoju sztucznej inteligencji drony będą w stanie dostarczyć nową jakość raportowania postępu prac. W SkySnap realizujemy projekty badawcze, które mają na celu stworzenie algorytmów AI do automatycznego zliczania konkretnych obiektów na budowie w sposób automatyczny i porównania ich lokalizacji, jakości wykonania do modelu BIM. Są to narzędzia, które w szybki sposób dają informacje dowolnej osobie na budowie o stopniu zaawansowania prac. Pomiar oraz zliczanie elementów jest automatyczne. 5G oraz coraz większe moce obliczeniowe spowodują, że czas oczekiwania na raport będzie bardzo krótki.

42 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page